ALTIN
 1.123,87
DOLAR
 18,7208
STERLİN
22,7366
EURO
 19,9988

Ağbaba “ tütün mamulleri düzenlemesini içeren teklifin meclisten geçmesine destek vermek; BU YASAYI SAVUNMAK MALATYA YA İHANETTİR

             Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, tütün mamulleri düzenlemesini içeren teklifin meclisten geçmesine ilişkin, “Keşke Öznur Hanım benim yanımda olsaydı. 

05 Aralık 2022 13:47
Ağbaba “ tütün mamulleri düzenlemesini içeren teklifin meclisten geçmesine destek vermek;  BU YASAYI SAVUNMAK MALATYA YA İHANETTİR

 

 

             Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, tütün mamulleri düzenlemesini içeren teklifin meclisten geçmesine ilişkin, “Keşke Öznur Hanım benim yanımda olsaydı.

               Bu tütüne, Malatya’ya ihanet değil mi? Keşke aslanlar gibi korkmadan benim yanımda dursaydı. Ben yasağın kaldırılmasını savunuyorum. Ben, Malatya’da herkesin tütünü ekebilmesi ve satabilmesini savunuyorum. Eğer Malatya’nın ortak paydasıysa benim savunduğum şeydir. Yoksa Öznur Hanımın yasağı Malatya’nın ortak paydası olamaz. Ortak payda varsa keşke yanıma gelseydi” dedi.

              Milletvekili Ağbaba, mecliste kabul edilen teklifin üretici ve esnafın aleyhine olduğunu ifade ederek, “Bu yasayla birlikte esnafa kaçakçı muamelesi yapılıyor. Bu yasayla birlikte hapis cezası 3 ila 6 ay arasında iken 2 yıl ila 5 yıl arasına indiriyorlar.

              Bununla övünüyorlar. Ceza var mı var, fakir fukaranın tütün ekmesine, üretmesine, satmasına engel var. Bununla övünen siyasetçileri de Malatya’daki tütün üreticilerinin vicdanına bırakıyorum” diye konuştu.

 

“BU YASAYI SAVUNMAK MALATYA’YA İHANETTİR”

 

              AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın “Biz 6 ay bu yasanın uygulamasını öteledik. Sonrasında hem Kuruca ova hem de Doğanşehir’deki 35 muhtarımız Ankara’ya meclisimize geldi. Bu noktada da hapis ve para cezalarının düşürülmesini istedik” açıklamasını da eleştiren Ağbaba, şunları söyledi:“6 ay erteletmenin kime ne faydası var? 6 ay ertelettin yakında seçim var göz yumacaksınız ama yasa geçtikten sonra bu insanlar tütün satarken uyuşturucu satıcısı muamelesi görecek.

                On binlerce insan bundan ekmek yerken, uyuşturucu satısını muamelesi görecek. Bu yasayı savunman Malatya’ya ihanettir. Bu demeç, kendisi adına talihsiz bir demeçtir. Anlaşılıyor ki Öznur Çalık bu yasayı savunuyor.

               Keşke geçen yaz gittiği Kuruca ovalıların yanına yine gitse ve “Ben bu yasayı savunuyorum” dese. Madem savunuyor, gitsin Doğanşehir’de söylese.”

 

“BEN MALATYA İÇİN KAVGA EDİYORUM”

 

              Milletvekili Ağbaba, Milletvekili Çalık’ın CHP’li Ağbaba’nın mecliste konuşma yapmak için kürsüye geçtiğinde meclisin dışına çıktığını ifade etmesine ilişkin ise “Keşke söyleyecek lafın varsa söyleseydin.

              Söyleyecek lafın olmadığı için, bu yasa utanç yasası olduğu için kaçtın gittin. Benim konuşmamdan kaçmadın, bu yasadan kaçtın. Ben Malatya için kavga ediyorum. Şahıslarla bir kavgam yok. Ben bu kavgayı Malatya ve Adıyaman, üretenler için yapıyorum. Bu kavga benim şahsi kavgam değil ki.

                Benim bir metrekare tütünüm yok, tütün içmiyorum ya da tütün tarlam yok. Bu yasayı savunanlar Adıyamanlıların, Doğanşehirlilerin hakkını değil çok uluslu sigara firmalarının hakkını savunuyorlar” yorumunda bulundu.

 

“TÜTÜNE GETİRİLEN YASAKLA İLGİLİ BÜYÜK BİR MÜCADELE VERDİM”

 

              “Bu yasa büyük sigara tekellerinin talebiyle meclise geldi” diyen Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

              “Bunu Öznur Çalık’ta, memlekette çok iyi biliyor. Ayrıca, herkes bir gerçeği bilsin; tütünle ilgili bu yasa ilk 2017’de gündeme geldiği zaman Veli Ağbaba hem Adıyaman’da hem Doğanşehir’de hem de gittiği her yerde bunu gündeme getirdi.

               Mecliste büyük mücadele etti. Öznur Hanımın sayesinde değil 20217’den 2022’nin Ocak ayına kadar tütün serbest bırakıldıysa bunda en çok Veli Ağbaba’nın emeği var. Onlar tütüne yasak getirirken Veli Ağbaba Adıyaman’ın tütün pazarında, meclisin kürsüsünde mücadele etti.”

 

“KEŞKE ASLANLAR GİBİ YANIMDA DURSAYDI”

 

               Milletvekili Ağbaba, tütün mamulleri düzenlemesini içeren teklifle ilgili “Keşke Öznur Hanım benim yanımda olsaydı” ifadesini kullanarak, “Bu tütüne, Malatya’ya ihanet değil mi? Keşke aslanlar gibi korkmadan benim yanımda dursaydı.

              Ben yasağın kaldırılmasını savunuyorum. Ben, Malatya’da herkesin tütünü ekebilmesi ve satabilmesini savunuyorum. Eğer Malatya’nın ortak paydasıysa benim savunduğum şeydir. Yoksa Öznur Hanımın yasağı Malatya’nın ortak paydası olamaz. Ortak payda varsa keşke yanıma gelseydi” diye konuştu.

 

“HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ TEKEL VE SÜMERBANK’I PEŞKEŞ ÇEKTİLER”

 

              Malatya’da tekel fabrikasının kapatıldığın da anımsatan Veli Ağbaba, “Türkiye genelinde 400 bin tondan 70 bin tona düştü üretim. Çiftçi sayısı da 400 binden 70 bine düşmüş durumda. Artık bir milyon 200 bin aile artık tütün üretemez olmuş.

              Malatya’da hepimizin ortak değeri olan tekel ve Sümerbank bu iktidar döneminde peşkeş çekilip, satıldı. Malatya’da Sümerbank Fabrikası 5 milyon 300 bin dolara satıldı şimdi 250 milyon dolara vermezler. Sümerbank’ı makine parasına sattılar.

                Aynı şekilde tekeli arazi parasına bile satmadılar. Tekeli oradaki makine karşılığında sattılar. Malatya’da tekel ve Sümer’den emekli olacak kimse kalmadı. Malatya ekonomisine büyük darbe vuruldu. O zaman siyasiler buna göz yumdular.

                 Kendi yandaşlarını zenginleştirme uğruna Malatya’yı fakirleştirdiler. Birde ayrıca, rahmetli Mevlüt Aslanoğlu tütün yasakları geldiği zaman meclis kürsüsünde tütün sardı. O zaman yasakların karşısında tütüncünün yanındaydı.

               Keşke Öznur Hanım o zaman Mevlüt Aslanoğlu’nun, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yanında olabilseydi. Mevlüt Aslanoğlu, tekelin satışına karşı çıkıp, eylemler yaparken, Ankara’da gaz yerken Öznur Hanım tekelin satışını destekliyordu. Ortak paydaysa keşke Mevlüt Aslanoğlu’nun, Veli Ağbaba’nın yanında durabilseydi” dedi.

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.