ALTIN
 1.685,44
DOLAR
 26,9168
STERLİN
34,5172
EURO
 29,6979

 

 

            Değerli Okurlar; Gazetemiz Sözcüde, Sayın Cumhurbaşkanı’nın maaşına %40 zam yapıldığını okuyunca sevindim. Bu zamdan sonra Sayın Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi “İtibardan tasarruf olmaz” sözü, daha da anlam kazanıyor!

             Sayın Cumhurbaşkanı’na yapılan bu maaş zammından sonra, bir an 13 Temmuz 2019 tarihli Sözcüdeki yazımı anımsadım. O yazıda ABD Başkanlarının, Beyaz Saray’daki gerçekten acınacak hallerini bir kez daha sizlerle paylaşmak istedim.


   1981 yılında ABD Başkanlığı görevine başlamasından yaklaşık bir ay sonra dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ve eşi Nancy Reagan, Beyaz Saray'da akşam yemeğini yedikten sonra hiç beklemedikleri bir sürprizle karşılaşırlar.

            Görevli garson, yemeğin hesap faturasını getirmiştir. Baş kâhyanın bir garsonla gönderdiği hesap faturasında sadece o
akşamın değil, son bir ayın bütün yemeklerinin hesabı da yer
almaktadır.

Sadece yemekler de değil…

           Ağırladıkları kişisel misafirlerin bir aydır kullandıkları kuru temizleme hizmetinden, diş fırçası, diş macunu, temizlik ve
parfümeri malzemelerine kadar bütün kişisel malzemelerin ücreti de miktarlarıyla beraber kaydedilmiştir.

            Ronald Reagan hesabın büyüklüğüne şaşırsa da, görevlinin getirdiği faturayı gülümseyerek alır ve muhasebeye
maaşından ödenmesi talimatı verir.

            Kocasının aksine, Nancy Reagan'ın şaşkınlığı çok daha büyüktür. Anılarında; ‘Kimse bize Başkan ve eşinin Beyaz
Saray'da yaşarken, yedikleri yemeklere ve kullandıkları günlük malzemelere para ödemek zorunda olduklarından bahsetmemişti' diye anlatıyor o şaşkınlık anını.

           ABD eski Başkanı Bill Clinton'un eşi Hillary Clinton‘ın bu yıl yayınlanan “Hard Choices” kitabının tanıtım ve imza
gezilerinden birinde Beyaz Saray'dan ayrıldıkları zaman ‘Borç içinde ve beş parasız olduklarını' söylemesi, sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı.

              Hillary Clinton sekiz yıl kaldıkları Beyaz Saray'dan taşınınca Washington DC'de ve New York'ta mortgage kredisiyle iki ev
aldıklarını, bu kredi ile kızları Chelsea'nin Stanford Üniversitesi parasının kendilerini, 2001 kışında 12 milyon dolar borcu olan
olan bir aile haline getirdiğini anlatacaktı.
Peki 8 yıl boyunca yıllık ortalama 500 bin dolar maaşı olan ve kira gideri olmayan bir aile, niçin Beyaz Saray'dan beş parasız
ayrılacaktı?

             ABD Başkanları, Beyaz Saray'a kira ödemez ama onun dışındaki her şey maaşlarından kesilir. Beyaz Saray devletin ABD Başkanı için tahsis ettiği misafirhanedir ve orada 4 ya da 8 yılını geçirmek zorunda olan her aile, kendilerinin ve kişisel misafirlerinin tüm masraflarını kendisi karşılamak durumundadır.

           Sadece, resmi devlet konuklarının ağırlanma masrafını
Amerikan vergi mükellefleri öder. Geri kalan kişisel mutfak giderleri, hizmet ve malzemelerin ücreti Başkan ve ailesine aittir.

            Başkan, takım elbiselerinin kuru temizleme ücretini kendisi ödemek zorundadır. Konutun başkan ve ailesinin kaldıkları kısmındaki temizlikçi, garson ve hizmetçilerin çalıştıkları süredeki saat ücretini de başkan öder.

           Kısacası kira ve elektrik faturası dışında kendileri için harcanan her kuruşu, devlete ödemek zorundadırlar. Çünkü ABD bir Monarşi değil, bir Cumhuriyettir ve bu konut da bir ‘saray' değil bir evdir.

            Washington DC'de ‘'1600 Pennsylvania Avenue'' adresinde bulunan dünyanın bu en ünlü evinin adı Türkçeye yanlış
şekilde ‘Beyaz Saray' diye çevirtilmiş olsa da, aslında İngilizcedeki orijinal adı ‘White House‘ yani ‘Beyaz Ev‘dir. İlaveten ABD'ye devlet başkanı seçildi diye, kimse devletin parasını keyfince harcayamaz. Sadece bu ev içinde de değil her yerde…

          ABD Başkanı şehir dışı tatil masraflarını hafta sonlarını geçirmek istediğinde, Camp David'teki dinlenme evinin masraflarını kendi cebinden karşılamak zorunda.

 

            Yine Örneğin Başkan; ABD Başkanlık uçağına devlet delegasyonundan olmayan tek bir kişi bile bindirecekse (Kardeşi bile olsa) bir ticari yolcu uçağının ‘first class' uçak bileti miktarınca, devlete para ödemek zorundadır.

             Gerald Ford'tan, George W. Bush'a kadar 6 başkan döneminde bu evin ‘baş kâhyası (chief usher)' olmuş Gary Walters'ın deyişi ile başkan ve ailesi bu evin 4 veya 8 yıllık
kira sözleşmesine sahip kiracılarıdır.

             İstedikleri yemekler pişirilir, malzemeler ve ürünler istedikleri markalardan seçilir ama parasını Amerikan halkı değil, Başkan
ve ailesi maaşlarından öder. Ve doğal olarak, fiyatın yüksekliğine alışmaları zaman alır.

            Çünkü başkanlar ve ailelerine verilen hizmet, 5 yıldızlı otel kalitesinde olduğu gibi başkanın bunlar için ödeyeceği para da 5 yıldızlı otel fiyatları düzeyindedir.

           Devlet konutu diye cüzi ücretlendirme yapılmaz. Walters “Yemek, hizmet ve malzemelerin pahalı olduğundan
yakınmayan tek bir first aile hatırlamıyorum' diyor.

             George W.Bush'un eşi Laura Bush’da “Spoken From The Heart” adlı anı kitabında, Beyaz Saray'da yaşamanın ne kadar pahalı olduğundan yakınıyor.
Onu en çok zorlayan konulardan biri de, hergün saçlarını yapan kuaföre, devleti temsil edeceği törenlere giderken bile
olsa ücretini kendisinin ödemesi olmuş.


     Bayan Bush kitabında, faturanın aylık geldiğini ve Başkan ve eşi ile iki kızının bütün yemeklerinin kullandıkları bütün kişisel malzemelerin, kuru temizleme dahil tüm hizmetlerin, garsonların ve temizlik görevlilerinin saat başı ücretinin, özel
misafirlerinin tüm masraflarının bu faturada yer aldığını yazıyor.

 

“Ülkenin First Lady'si olarak giyeceğim kıyafetlerin de özel tasarım olması gerektiği şartı vardı ama elbisenin ücretinin yanı, sıra bu tasarımların ücreti de yine benden tahsil ediliyordu.''

ABD Başkanlarının Maaşlarına En Son 1999 Yılında Zam Yapıldı!

          Buna göre, ABD Başkanın çıplak maaşı yıllık 400 bin dolar civarında. 50 bin dolar da görev tazminatı ödenir. Bu her iki ödemede, vergiye dâhildir.

           Başkan bunların gelir vergisini ödemek zorunda.
Bunların yanı sıra başkanın gezileri için, vergiden muaf yıllık 100 bin dolar harcırah ödenir.

             Ancak Beyaz Saray faturasının yüksekliği göz önüne alındığın da, bir ABD Başkanı maaşının neredeyse tamamını
aylık giderlerine harcar. Yani ayrıca bir serveti yoksa Beyaz Saray'da ‘ucu ucuna'
yaşamak durumunda…

             Belki de bu yüzden Başkan Gerald Ford, Beyaz Evin ’Bu güne kadar gördüğüm en lüks sosyal yardım konutu' diye tanımlamıştı.

             Beyaz Ev, kompleks bir yapıdır. Aynı anda hem bir konut, hem bir müze ve hem de bir devlet dairesidir. ABD dünyanın süper gücü olmasına rağmen Beyaz Ev dünyadaki en büyük devlet başkanı sarayı değil, aksine büyük devletler içindeki en küçük devlet başkanlığı konutlarından
biridir. Sadece bir katından, dünyanın en büyük devletinin yürütme organı yönetilir.

   
”1700'lerin dünyasında 13 kolonili devlet için inşa edilmiş, bugün dünya lideriyiz. Bu ihtiyaca uygun çok daha büyük bir
saray yapalım” diyen tek bir başkan bile olmamıştır. Kimsenin aklına, böyle bir şey gelmez. Çünkü Beyaz Ev, ABD
demokrasisinde ‘devamlılığın' da sembolüdür.

           Ve yine Beyaz Ev, kendi toplumundan izole bir yer de değil. Dünyada, içinde başkan yaşadığı halde halkının ziyaretine açık tek devlet başkanlığı konutudur.

            Çünkü Amerikan tarihinin en önemli kültür müzesidir. Haftalık ortalama ziyaretçi sayısı 30 bindir. Başkanın penceresinin bir kaç on metre uzağındaki bahçe demirliğinin önü ise ABD'nin en ünlü gösteri ve protesto yeridir.

              Beyaz Ev, başkanlar için kalıcı bir ihtişam ve keyif sarayı değil, geçici bir barınma ve hizmet yeridir. Başkan Truman'a göre ‘Dışı çok gösterişli bir hapishane‘den başka bir şey değildi!’

Ronald Reagan, buradaki yılları boyunca kendisini sürekli bir akvaryum balığı gibi hissettiğini anlatır.

            Michelle Obama da geçtiğimiz yıl “Çok iyi dekore edilmiş bir hapishane'' olarak niteleyecekti. Bu eve kiracı başkanlar, aileleriyle gelir geçer. Mülk sahibi Amerikan halkıdır..”


Değerli Okurlar; Şimdi “Dünya bizi kıskanıyor” sözü haksız mı?

 

SON SÖZ: “Her sabah kalktığımda, kendi kendime şöyle söz veririm. Vicdanımdan başka kimseden korkmayacağım.” GANDHİ

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.